[rozmowa o muzyce] Muzyczny "taniec śmierci" – rozmowa z zespołem Danse Macabre
Danse Macabre już na wstępie kojarzy się ze średniowiecznym tańcem śmierci. Opowiedzcie o historii powstania zespołu.
Danse Macabre: Zależało nam, aby nazwa zespołu bardzo dobrze współgrała z tekstowo-muzyczną koncepcją zespołu. Motyw danse macabre podejmujący tematykę nieuchronności przed śmiercią, a także – owiany atmosferą grozy – odzwierciedlał problematykę, która nas nurtowała. Co więcej, nie znaliśmy drugiego zespołu o tej samej nazwie. Natomiast, jeśli chodzi o historię, 1991 rok to data naszych "narodzin" zespołowych. Inspirowały nas takie zespoły jak Sister of Mercy czy the Cure.
Jak się zaczęła Wasza przygoda z muzyką?
Chyba się już z tym urodziliśmy.
Jaki jest obecny skład zespołu?
Darek Kłosowicz – gitara, Jarek Potempa – bas, Beata Golińska – wokal, Małgorzata Antosz-Konieczna – klawisze.
Czy fakt, że teraz wokalistką jest kobieta, zmienia coś w waszym stylu muzycznym?
Tak, muzyka stała się bardziej subtelna.
Gracie muzykę gotycką. Co Was w niej zainspirowało?
Nie gramy czystego gotyku. Nasza muzyka jest wypadkową nowej fali, cold wave oraz gotyku, a to, co zainspirowało nas, to przede wszystkim specyficzny klimat tej muzyki, tematyka mrocznej strony duszy, nieco depresyjny, ale też subtelny przekaz.
Opowiedzcie coś naszym czytelnikom o dorobku artystycznym zespołu?
Demo pt. "Cień" wydaliśmy w 1995 roku. Wówczas nasza muzyka odzwierciedlała klimat typowo nowofalowy. Natomiast po reaktywacji w 2015 r. wyszła EP pt. "Simulacrum" już w mieszanym stylu cold wave/gothic rock.
Gdzie najchętniej koncertujecie ze swoimi utworami?
Dużo grywamy na Śląsku, jest nam bliski. Nie zamykamy się jednak w jednym rejonie. Lubimy koncertować po całej Polsce, gdyż jest to świetna okazja do poznania nowych ludzi, miejsc.
Wasi muzyczni idole to?
Nie mamy "idoli" muzycznych. To słowo chyba niesie ze sobą zbyt wiele. Każdy z nas szanuje i podziwia wiele muzyków. Jednak są to bardzo indywidualne wybory.
Zdradźcie fanom najbliższe plany dotyczące koncertów.
28.02. "Carpe Diem" Katowice; 19.03. 25-lecie zespołu w "Czerwonej Cegle" w Gliwicach (tu zapewne będzie wiele niespodzianek, wystąpią również muzycy, którzy z nami wcześniej współpracowali), 02.04. – Dąbrowa Górnicza "Rock out", 02.04. – Wrocław "Przybij Piątaka".
Co chcielibyście osiągnąć jako zespół?
Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, które słuchają nurtu nowofalowgo czy gotyckiego.
Dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia w realizacji dalszych planów.
Rozmawiała
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!
Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.
Gdzie ich można posłuchać? (nie na żywo, nie jestem aktualnie w Polsce). :)
OdpowiedzUsuńO to samo chciałam zapytać ;)
UsuńP.S. Bardzo fajny wywiad.
Bardzo dziękuję :) Mogę zapytać artystów o dostępność płyty :)
Usuń