[recenzja książki] Iwona Gajda: "Droga do Raju"


Kolejna podróż prowadzi czytelnika do Izraela, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach znika woda. Taki stan rzeczy nieuchronnie doprowadzi środowisko do samozniszczenia. Wokół wysychają koryta rzek, co prowadzi do katastrofy. Przyrodzie oraz całej cywilizacji grozi zakłada. Widmo końca świata jest więc wciąż aktualne.

Iwona Gajda Droga do Raju recenzja

W tym momencie znów do akcji wkracza Neo, któremu przydzielono zadanie zbadania sprawy. W tym samym czasie mężczyzna poszukuje również Sary, której nie widział od dłuższego czasu.

Dzięki niezwykłym opisom, jakie zawarła autorka w tej części serii, możemy poznać urok oraz klimat rozgrywających się wydarzeń. Odkrywamy bogactwo niezwykłej kultury Izraela. Dowiadujemy się o nieco więcej o kulturze, religii oraz o podejściu do kobiet.

To miejsce zarazem szokuje i zaskakuje. Tutaj konserwatyzm miesza się ze współczesnością. Świętość i laickość funkcjonują obok siebie, zupełnie sobie nie przeszkadzając. "Droga do Raju" jest zatem próbą zrozumienia tej niezwykłej historii, w której łączą się trzy największe światowe religie.

Autorka jest więc za pośrednictwem Neo przewodniczką nie tylko fizyczną, ale też duchową. Jako interpretatorka pomaga zrozumieć czytelnikowi podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem tego historycznego państwa.

"Droga do Raju" to mądra książka, która mimo tylko na pozór regionalnego charakteru objaśnia nie tylko istotę religii oraz regionu, ale też tłumaczy przez pryzmat przeszłości tego specyficznego państwa współczesny nam świat.

Mimo wielu niewygodnych prawd Gajda jednak świadomie unika oskarżeń czy gorzkich refleksji. Nie ocenia, a jedynie interpretuje fakty i zaistniałą rzeczywistość.

Książka została napisana w sposób lekki, ale nie obyło się tutaj bez elementów fantastycznych, co czyni tę historię jeszcze bardziej intrygującą. Nie jest to bynajmniej kronika wydarzeń historycznych, ale jedynie rysem przeszłości.

Ogromne znaczenie ma delikatne przedstawianie wielu na pozór sprzecznych stanowisk, punktów widzenia i poglądów, co pomaga czytelnikowi w wyrabianiu własnej opinii na poruszane tematy. Istotne uzupełnienie opowieści stanowią liczne fotografie, które powiększają wiedzę i oddziałują na wyobraźnię czytelnika.

Recenzowała


Zapraszam też do przeczytania recenzji książek cyklu: (kliknij w okładki)

"Raport Ziemi"

wona Gajda: "Powrót Cesarza" recenzja   Iwona Gajda „Znaki czasu” recenzja   Iwona Gajda: „Ręka Boga” recenzja   Iwona Gajda „Czas snu” recenzja

"Granice Ziemi"

Iwona Gajda "Bezimienni" recenzja   Iwona Gajda "Niedotykalni" recenzja   Iwona Gajda "Ocaleńcy" recenzja

"Papierówki"

Iwona Gajda "Papierówki w Londynie" recenzja   Iwona Gajda "Papierówki w Moskwie" recenzja   Iwona Gajda "Papierówki w Egipcie" recenzja   

"Planeta Ziemia i Człowiek"

Iwona Gajda "Hologramowy świat" recenzja   Iwona Gajda Hologramowy Świat. Genetycznie Idealne Istoty recenzja

"Zwierzęta przemówiły"

Iwona Gajda "Zwierzęta przemówiły" recenzja

Zapraszam też do przeczytania wywiadów z Autorką. (kliknij w zdjęcia)

   Iwona Gajda "Granice Ziemi" wywiad   Iwona Gajda "Papierówki" wywiad

Iwona Gajda "Hologramowy świat" wywiad   Iwona Gajda "Zwierzęta przemówiły" wywiad   Iwona Gajda Hologramowy Świat. Genetycznie Idealne Istoty wywiad

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze


Wyróżnione recenzje