[recenzja książki] Beata Pawlikowska: "Szczęśliwe związki. O miłości, wolności i szczęściu"
To moje koleje spotkanie czytelnicze z Beatą Pawlikowską. Tym razem sięgnęłam po jej najnowszą książkę pt. "Szczęśliwe związki" będącą kontynuacją bestselleru "Jestem szczęśliwą singielką". Autorka tym razem próbuje odpowiedzieć na szereg standardowych pytań, które każdy z nas zadaje sobie w codziennym życiu: Jak kochać szczęśliwie? Czym są zdrowe granice i co zrobić, kiedy partner je przekracza? Dlaczego ciągle zakochujesz się w niewłaściwych facetach? Jakie są Twoje podświadome wzorce miłości? Jak być asertywnym? Dlaczego powstają toksyczne relacje? Dlaczego w konfliktowej sytuacji on krzyczy, a ona płacze? Na czym polega rozmowa partnerska? Jak stworzyć szczęśliwy związek?
Niektórzy stwierdzą, że Autorka nie powiedziała nic nowego i pewnie mają rację, ponieważ – słuchając audiobooka czytanego przez samą Pawlikowską – też w pewnym momencie odniosłam takie wrażenie, ale jednak ten czas z książką spędziłam niezwykle przyjemnie. Z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwałam się prawdom życiowym, które Pawlikowska starała się przekazać odbiorcy poprzez narrację w drugiej osobie, zwracając się bezpośrednio do swoich czytelniczek. Dla mnie więc "Szczęśliwe związki" to książka nie tylko o relacjach damsko-męskich, ale przede wszystkim o nas samych – ludziach z krwi i kości wraz ze wszystkimi naszymi wadami czy zaletami, dlatego po części mam wrażenie, że zrobił się z tego poradnik psychologiczny, ale pisany przez osobę, która doświadcza życia nie mając dyplomu w tej dziedzinie. Nie nazwałabym jednak autorki nauczycielką życia.
Jeśli bowiem ktoś szukał tutaj recepty na stworzenie idealnego związku, to chyba takiej nie znajdzie, ponieważ zwyczajnie jej nie ma! Każdy jest inny i ma odmienne problemy, znajduje się w różnych sytuacjach, więc nie można tego poradnika traktować jako klucza do rozwiania zagadki człowieka. Ktokolwiek tak pomyślał, rozczaruje się. Niemniej jednak książka skłania do myślenia, pozwala zastanowić się nieco głębiej nad sobą, własnym charakterem, wnętrzem, osobowością.
Jeśli zaś przeraża Was ilość stron (w końcu to faktycznie cegła licząca prawie 600 stron), to zachęcam do przesłuchania audiobooka, a wtedy skupicie się na podawanych przez Autorkę przykładach żywcem wyjętych z życia, co sprawia wrażenie, że takie sytuacje mogą spotkać każdego. Przyznajcie się, ile razy, czytając jakiś poradnik, krzyknęliście: "to o mnie!". Tutaj właśnie tak jest, co sprawia, że czytelniczka z łatwością odnajdzie tutaj siebie. Przecież wiele z tych problemów dotyka każdego z nas w naszej codzienności. Błędy też popełniamy wszyscy, często nawet o tym nie wiedząc. Pawlikowska po to podaje te wszystkie sytuacje analizie, aby nauczyć nas reagować, a nie działać pod wpływem emocji.
Idealnym uzupełnieniem są zawarte w książce ćwiczenia, które pozwolą zatrzymać się na chwilkę nad treścią i zastanowić nad sobą, zapisać uwagi, spostrzeżenia. Bardzo lubię takie rozwiązanie w poradnikach, ponieważ książka nie powinna być tylko do czytania, ale też skłaniać do refleksji nad samym sobą.
Recenzowała
Zapraszam też do przeczytania wywiadu z Autorką. (kliknij w zdjęcie)
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!
Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.
Komentarze
Prześlij komentarz