[recenzja książki] Hanna Cygler: Największy skarb
Ta książka to jedna wielka wędrówka - wędrówka przez Afrykę, ale nie tylko. Autorka zaprasza nas, czytelników, do świata, którego nie znamy i często nie chcemy znać. Wszystko zaczyna się od wyprawy Joy Makeby marzącej o karierze dziennikarki. Nagle więc wyrusza w podróż życia, jednak nie spodziewa się, że będzie ona miała tak ogromny wpływ na jej późniejsze losy. Wyruszają w pogoń za przygodą, gdzie każdy ma swój cel. Dopiero potem okaże się, czy będzie to dobry temat na artykuł rozpoczynający błyskotliwą karierę w gazecie, romantyczna podróż czy odkrywanie czarnego lądu wraz z jego najmroczniejszymi sekretami.
Jedno jest pewne uczestnicy eskapady nie będą narzekać na nudę. Odkryją wiele ciekawych miejsc, dotrą do najgłębiej skrywanych zagadek Afryki. Zatopią się w mroczne sekrety, o których wielu woli nie wiedzieć. Świat wierzeń, zabobonów oraz okrutnych rytuałów stanie przed nimi otworem. Dostaną okrutną lekcję historii kontynentu tak odległego od Europy, że aż niemożliwe, żeby takie rzeczy działy się w XXI w. na oczach innych narodów. Mimo tych zbrodni autorka stara się jednak tłumaczyć tamtejsze tradycje i obrzędy, ponieważ nie zawsze wynikają one ze złych zamiarów.
Dość ciekawie opisana tutaj też została sytuacja kobiet, które niemal każdego dnia są narażone na niebezpieczeństwo, najczęściej złą wolę swoich ojców czy mężów. Nagminne jest ich uprzedmiotowienie, o czym Europejczykom zupełnie się nie śni. Ich pojęcie cywilizacji znacząco różni się od naszego. Często nie mając innego wyjścia, zgadzają się na swój los i w większości biernie się mu poddają. O żadnej walce nie może być mowy, ponieważ zwyczajnie narażają swoje życie.
Ta opowieść jest więc nie tylko o morderstwach, handlu dziećmi, kłusownictwie ale też o historii nas samych. Bez przeszłości bowiem nie istniejemy. Trudno nam zachować tożsamość, jeśli nie wiemy, kim byli nasi przodkowie. Trzeba za wszelką cenę pielęgnować wiedzę o sobie, aby przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. Tylko tak ocalimy od zapomnienia skrawki przeszłości. „Największy skarb” to również fabuła poruszająca temat kobiecej siły i solidarności wobec przemocy. Daje do zrozumienia, że każde trudności jesteśmy w stanie przezwyciężyć tylko wtedy, jeśli będziemy się im przeciwstawiać razem.
Hanna Cygler zabiera czytelników w miejsca dobrze jej znane. Dzięki niej możemy się przekonać, co właściwie jest naszym największym skarbem. Mimo iż akcja powieści rozwija się dość wolno, to jednak w pewnym momencie odsłania całą paletę zdarzeń i emocji związanych z Afryką oraz ludźmi po niej podróżującymi.
Recenzowała
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!
Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.
Komentarze
Prześlij komentarz