[rozmowa o książce] Marcin Margielewski: Można być muzułmanką, nie zasłaniając się przed światem

Wywiad z Marcinem Margielewskim – autorem fascynującej książki pt. „Szofer Arabskich Bogaczy”

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Marcinem Margielewskim, autorem bestsellerowej książki "Szofer arabskich bogaczy". W rozmowie Margielewski ujawnia kulisy życia wśród arabskich miliarderów, odkrywa tajemnice bogatych szejków i opowiada o swoich niezwykłych doświadczeniach z Bliskiego Wschodu z perspektywy szofera mieszkającego w Wielkiej Brytanii. Jeśli więc interesuje Cię świat arabskich elit, koniecznie sprawdź ten wywiad! To idealna lektura dla fanów tematów Bliskiego Wschodu oraz życia bogaczy, o których tak naprawdę niewiele wiemy.
__________

Świat arabskich bogaczy od lat fascynuje pisarzy, twórców dokumentów, pasjonatów krajów muzułmańskich oraz ludzi, którzy coraz chętniej sięgają nie tylko po dokumenty opowiadające o tym regionie świata, ale też po książki. Niewątpliwie jedną z ciekawszych pozycji na rynku wydawniczym okazała się ta wydana przez Marcina Margielewskiego pt. "Szofer arabskich bogaczy". I o tej właśnie książce rozmawiam z autorem.

Marcin Margielewski "Szofer arabskich bogaczy" wywiad z autorem

Przed jakimi wyzwaniami związanymi z pisaniem o kulturze arabskiej stoi pisarz?

Marcin Margielewski: Największym wyzwaniem zdecydowanie są stereotypy, którymi żyją, zwłaszcza ci, którzy nie mają cienia wiedzy o świecie arabskim. Obiektywizm w pisaniu o tej fascynującej, ale – z europejskiego punktu widzenia niełatwej do zrozumienia kulturze – jest tu bardzo ważny i w przypływie emocji trudno go czasami utrzymać.

Jakie różnice kulturowe były dla Ciebie najtrudniejsze do zrozumienia? Pytam o całokształt.

Nie skupiam się na różnicach. Widzę zdecydowanie więcej podobieństw. Jestem wychowany w kraju, w którym religia mebluje ludziom życie, więc nie mam problemów ze zrozumieniem religijnych ekstremizmów.

Czy są jakieś stereotypy o szejkach, które chciałeś przełamać w swojej książce?

Nie jestem specjalistą od szejków. W życiu spotkałem tylko jednego, ale wiem, że w całym swoim zepsuciu, potrafią też kochać i być bardzo wrażliwi.

Który z bohaterów "Szofera arabskich bogaczy' jest Twoim ulubionym i dlaczego?

Ja nie tworzę fikcyjnych opowieści, więc nie przywiązuję się do bohaterów, nie nadaję im cech, nie sympatyzuję z nimi. To ludzie z krwi i kości. Nie potrzebują faworyzowania. Zasługują na rzetelną relację ich losów i ja staram się im to zapewnić.

Jaką rolę odgrywa religia w życiu Twoich bohaterów?

Jedni są bardzo wierzący. Inni uważają religię za niepotrzebną komplikację. Nie analizuję takich rzeczy.

Jakie są najważniejsze różnice między życiem szejków a ich służących?

Szejkowie nie potrafią zliczyć swoich pieniędzy, a ich służący z reguły nie mają czego liczyć.

Czy są jakieś aspekty życia bogaczy, które najbardziej Cię zaskoczyły?

Kiedy myślę, że nic mnie już w opisywanych historiach nie zaskoczy, okazuje się, że znowu muszę zbierać szczękę z ziemi. Ostatnią taką historią była opisywana w "Szeferze" – dotyczyła hodowania ludzi na organy do przeszczepu. Mocne, szokujące i niestety prawdziwe.

Jakie przesłanie chciałeś przekazać czytelnikom?

Nie jestem wieszczem z przesłaniami, ale jeśli mogę coś radzić, to właśnie to, by nie ulegać stereotypom, bo ich ofiary są po obu stronach. Traci ten, kto jest obarczany nieprawdziwą opinią i ten, kto – wygłaszając ją – popisuje się swoją ignorancją.

Które sceny były najtrudniejsze do napisania?

Ja jestem rzemieślnikiem. Mam zadanie do zrobienia i nie utyskuję nad tym, że jest trudne, choć bywają takie, których opisywać nie lubię. Unikam na przykład scen seksu. Nie jestem pruderyjny, ale wydają mi się potwornym obciachem.

Kobieta w świecie muzułmańskim – kim jest, a kim chciałaby być?

Napisałem na ten temat kilkanaście książek i nadal nie wyczerpałem tematu.

Jakie najczęstsze stereotypy panują na temat życia kobiet w krajach muzułmańskich?

Najczęstszym jest chyba przeświadczenie, że największym problemem muzułmanek jest nakaz noszenia hidżabu. Po pierwsze nie ma takiego nakazu, można być muzułmanką, nie zasłaniając się przed światem, a po drugie wiele z nich lubi go nosić. Nie lubią tylko, gdy w rolę ich stylistów wcielają się zdewociali starcy.

Marcin Margielewski "Szofer arabskich bogaczy" wywiad z autorem

A jaką rolę odgrywają w ich życiu mężczyźni i czy faktycznie jest aż tak źle, jak przekazują media?

Odgrywają dokładnie taką samą rolę jak w życiu Europejek. Czasami są ich całym światem, czasami miłością życia, czasami katami i oprawcami.

Opowiedz o najbliższych planach wydawniczych.

Rok 2024 jest bardzo luksusowy. Wszystkie trzy książki, które wydałem/ wydam dotykają świata arabskiego blichtru. Ten trend będzie kontynuowany w zaplanowanym na jesień drugim tomie „Luksusu arabskich pałaców”. Będzie mrocznie, nieco kryminalnie, a nawet paranormalnie, bo książka dotyka przesądów, w jakie wierzą ludzie z krajów arabskich. A już następnego roku ukaże się fascynująca historia naszej rodaczki, którą losy zawiodły do Arabii Saudyjskiej.

W takim razie czekamy na Twoje kolejne książki. Dziękuję za poświęcony mi czas.

Rozmawiała


Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat do rozmowy albo żebym przeczytała i zrecenzowała Twoją książkę? Skontaktuj się ze mną, pisząc maila na adres: sylwia.cegiela@gmail.com.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi nowościami wydawniczymi lub ciekawymi historiami, zapraszam do mojego serwisu ponownie!

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko i wyłącznie za zgodą Autorki niniejszego portalu.

Komentarze


Wyróżnione recenzje